Чим корисний Іван-чай?
Напій з листя іван-чаю, як вже було зазначено, іноді називають капорським чаєм. Це назву він заслужив в дореволюційний час, оскільки в селі Капор Петербурзької губернії з нього готували капорський чай. Спочатку його використовували для підробки зеленого китайського чаю. Потім він почав розповсюджуватися офіційно під своєю власною назвою та став важливим продуктом російського експорту. У XIX-му та на початку ХХ століть іван-чай конкурував на світових ринках на рівних з індійським та китайським чаями, був таким самим знаменитим товаром, як персидські килими, китайський шовк, дамаська сталь. Моряки брали з собою цю запашну траву – для пиття і як подарунок в заморських портах.
Іван-чай трава підвищує імунітет і бадьорість духу, з організму виводить шлаки. Чаєм полоскають горло у разі захворювання ангіною і п’ють в холодному виді при харчовому отруєнні. Ним, як і чаєм з ромашки, миють голову для зміцнення волосся, а також виробляють протиракові препарати і настоянки для очищення організму при опроміненні радіоактивними речовинами.
Як заварити іван-чай:
- Скляний або фарфоровий посуд обдати окропом;
- 1 або 2 столових ложки суміші залити склянкою окропу;
- настоювати 10 – 12 хвилин, обкутавши теплою тканиною;
- доповнити чайник заварною гарячою водою, перемішуючи все дерев’яною ложкою;
- ще настоювати 5 хвилин;
- розлити по чашках;
- знову залити окріп в чайник заварний;
- настоювати 10 – 12 хвилин, обкутавши теплою тканиною.
На відміну від інших лікувальних трав, трава іван-чай має кращі властивості хоч би тому, що її рекомендується заварювати кілька разів. Заварки друга і третя буде набагато смачніша і корисніша за першу.
Для поліпшення смакових якостей в заварку додають щіпку шипшини (при цьому сухі ягоди бажано роздавити), трохи квіток таволги, материнки. Цукор додавати в чашку зовсім не обов’язково.